Acasă Vremea Meteorologii avertizează că urmează cele mai fierbinți zile de până acum, iar...

Meteorologii avertizează că urmează cele mai fierbinți zile de până acum, iar nopțile vor deveni greu de suportat. Episodul de caniculă s-ar putea extinde până spre finalul săptămânii viitoare

0



Episodul de caniculă care afectează deja vestul Europei se extinde și către România, iar temperaturile vor continua să crească în zilele următoare. Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, vremea foarte caldă se va menține cel mai probabil până spre sfârșitul săptămânii viitoare, perioadă în care tot mai multe regiuni vor fi afectate de temperaturi caniculare și nopți tropicale.

Europa se confruntă cu un nou val de căldură extremă

Vestul continentului rămâne sub influența unui episod sever de caniculă. Franța este una dintre cele mai afectate țări, aflată în centrul așa-numitului „dom de căldură”, fenomen care menține temperaturile foarte ridicate pentru mai multe zile la rând.

Cel puțin 40 de persoane și-au pierdut viața în contextul temperaturilor extreme, iar zeci de milioane de oameni se află pentru a treia zi consecutiv sub avertizări de caniculă.

Situația este dificilă și în Spania, unde termometrele au urcat până la 45 de grade Celsius. Temperaturi excepțional de ridicate sunt înregistrate și în Regatul Unit, unde autoritățile au emis avertizări de nivel maxim pentru căldură.

Canicula începe să se extindă și în România

În România, primele avertizări de caniculă vizează nord-vestul țării, însă meteorologii spun că fenomenul se va extinde rapid în aproape toate regiunile.

Florinela Georgescu, director de prognoză al ANM, a explicat la Digi24 că valul de căldură care domină acum vestul și centrul Europei va ajunge treptat și deasupra țării noastre.

„În zilele viitoare așteptăm ca valul de căldură care afectează acum partea de vest și de centru a continentului să se extindă și în regiunile țării noastre”, a declarat Florinela Georgescu.

Potrivit acesteia, cele mai ridicate temperaturi de miercuri sunt așteptate în Crișana, nordul Banatului, Maramureș și nord-vestul Transilvaniei.

„Temperaturile urmează să atingă 34, poate izolat 35 de grade”, a precizat directorul de prognoză al ANM.

Meteorologul a subliniat însă că vremea va rămâne călduroasă în întreaga țară, iar în majoritatea regiunilor maximele vor depăși pragul de 30 de grade Celsius.

Temperaturile vor crește de la o zi la alta

Specialiștii ANM estimează că de joi valul de căldură va acoperi cea mai mare parte a României.

„De mâine putem vorbi despre extinderea valului de căldură deasupra celei mai mari părți a țării”, a afirmat Florinela Georgescu.

Meteorologul a explicat că temperaturile vor continua să urce de la o zi la alta, iar sfârșitul săptămânii va aduce condiții de caniculă în tot mai multe zone.

„Așteptăm ca de sâmbătă, duminică, pe arii tot mai largi, temperaturile să depășească pragul caniculei”, a declarat reprezentanta ANM.

Pe lângă valorile ridicate din timpul zilei, meteorologii atrag atenția și asupra temperaturilor din timpul nopții, care vor deveni tot mai greu de suportat.

„La sfârșitul săptămânii și pe parcursul săptămânii viitoare tot mai multe valori de temperatură noaptea care să nu coboare sub 18-20 de grade”, a mai spus Florinela Georgescu.

Furtunile se retrag pe măsură ce aerul fierbinte pune stăpânire pe țară

Deși vremea se încălzește accentuat, unele regiuni vor mai avea parte miercuri de episoade de instabilitate atmosferică.

Conform ANM, zonele de deal și de munte, dar și nordul Olteniei, Munteniei și Dobrogei pot fi afectate de averse torențiale și descărcări electrice.

„Vor fi averse, descărcări electrice, încă mai sunt posibile cantități în timp scurt care să depășească 25 l/m²”, a explicat Florinela Georgescu.

În anumite locuri, cantitățile de apă ar putea fi chiar mai mari.

„Poate izolat chiar 40-50 l/m²”, a adăugat meteorologul.

Totuși, pe măsură ce masa de aer foarte cald se va extinde peste țară, astfel de fenomene vor deveni din ce în ce mai rare.

„De mâine, pe măsură ce aerul foarte cald, din ce în ce mai cald, se va extinde pe zone tot mai largi ale țării, instabilitatea atmosferică va fi în diminuare”, a precizat directorul de prognoză al ANM.

Meteorologii: valul de căldură ar putea continua până la finalul săptămânii viitoare

Potrivit estimărilor actuale, România nu va scăpa prea curând de temperaturile ridicate.

Florinela Georgescu a declarat că, în baza datelor disponibile în prezent, vremea foarte caldă va persista încă multe zile.

Potrivit acesteia, temperaturile ridicate se vor menține „până spre sfârșitul săptămânii viitoare”, dacă evoluția actuală a fenomenului se va confirma.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .