Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, explică de ce parlamentarii AUR s-au abținut de la vot în ședința Birourilor Permanente Reunite cu privire la cerința liberalilor de a elimina sigla partidului din dreptul miniștrilor liberali propuși în Cabinetul Veștea. El a spus că AUR nu vrea să se amestece în problemele interne ale PNL.
AUR nu intervine în conflictul din PNL
„Noi nu vom interfera cu această chestiune. Nu vrem să ne implicăm în rezolvarea conflictelor interne, deci ne vom abține de la vot, ca și prima dată.
Înțelegem ce spune PNL și probabil că au dreptate că este o chestiune destul de la limită ceea ce a făcut guvernul prin această listă.
Pentru a nu interfera sub nicio formă în viața internă a partidelor, cred că este sănătos să ne abținem, deși nu e un precedent care ar trebui urmat. Nu vrem noi să fim cei care decid pentru alt partid”, a declarat Petrișor Peiu, într-o intervenție la Digi24.
AUR nu va participa la votul de învestitură
Referitor la votul de învestitură a Cabinetului Veștea, Peiu a reiterat că parlamentarii AUR nu vor intra în sală.
„Nu votăm Guvernul”, a spus Peiu.






