Acasă Actualitate Panică la un spital din Brașov: Un urs a ajuns printre clădirile...

Panică la un spital din Brașov: Un urs a ajuns printre clădirile unității medicale și a fost împușcat

0



Un urs a intrat, vineri, în curtea unui spital din Braşov şi s-a oprit la containerul pentru deşeuri. S-a constituit echipa de intervenţie, dar animalul nu a reacţionat la semnalele acustice şi luminoase, fiind împuşcat.

Primăria Braşov anunţă, vineri, că încă un urs a fost extras din intravilanul municipiului Braşov, scrie news.ro.

„În urma unui apel la 112, a fost semnalată prezenţa unui urs în curtea Spitalului Sf. Constantin de pe str. Calea Bucureşti nr. 318. Viceprimarul Dan Ghiţă a solicitat intervenţia conform OUG 81/2021, fapt pentru care s-a convocat echipa de intervenţie”, anunţă, vineri, Primăria Braşov.

Animalul a fost găsit la un container de deșeuri

Sursa citată a precizat că s-a constituit echipa completă, ursul fiind găsit în containerul de deşeuri din incinta spitalului.

„Deoarece nu reacţiona la semnalele acustice şi luminoase, s-a luat decizia de extragere. Decizia a fost pusă în aplicare de îndată de către reprezentanţii fondului cinegetic”, au mai precizat oficialii primăriei.

Specialiștii spun că ursul mai fusese văzut în zonă

Aceştia au anunţat că animalul, o femelă de 2-3 ani, a fost împuşcat.

Specialiştii de la fondul cinegetic RPL Kronstadt au precizat că a fost acelaşi exemplar care obişnuia să meargă şi la cimitirul din Noua.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .