Cluburile Şahtior Doneţk şi AEK Larnaca au fost amendate de UEFA pentru comportamentul discriminatoriu al suporterilor lor în meciurile din Conference League contra lui Crystal Palace, a anunţat marţi forul de conducere al fotbalului european, conform Reuters.
Clubul cipriot a fost amendat cu 50.000 de euro şi se confruntă, de asemenea, cu închiderea parţială a stadionului pentru următorul meci de acasă din competiţiile UEFA, din cauza scandărilor fanilor săi în timpul partidei cu Palace din martie, în optimile de finală, potrivit Agerpres.
Echipa ucraineană a primit o amendă de 30.000 de euro, iar închiderea parţială a stadionului a fost suspendată pentru o perioadă de probă de doi ani pentru ceea ce UEFA a descris ca fiind scandări interzise şi un banner neautorizat afişat în timpul semifinalei din aprilie, când meciul său de acasă s-a jucat la Cracovia, în Polonia.
Clubul din Doneţk a primit suplimentar şi o amendă de 4.000 de euro pentru aprinderea de materiale pirotehnice.
Crystal Palace va o va întâlni pe Rayo Vallecano, echipa lui Andrei Raţiu, în finala Conference League, pe 27 mai, la Leipzig.







This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .