Acasă Economie Dragoș Damian: Valentin Lazea, pe „mediul de afaceri” îl doare în zona...

Dragoș Damian: Valentin Lazea, pe „mediul de afaceri” îl doare în zona perineală de macroeconomie

0



Valentin Lazea, s-au saturat prietenii jurnaliști de la stiripesurse.ro, de la zf.ro, de la contributors.ro, de toate opiniile pe care le scriu. Scriu de 20 ani că românii nu sunt educați să cumpere fabricat în România. De 15 ani că ne-am închis fabrici, uzine și combinate și nu mai producem nimic, suntem leneși. De 10 ani că ne crește NEET-ul generând deficite de resursă umană specializată și calificată. De 5 ani că dăm aiurea scutiri indexări, alocații, indemnizații, burse, creșteri, amnistii, stimulente la tot felul de sectoare din ”mediul de afaceri” –  fără ca acestea să aducă valoare adăugată.

Nu crește economia din consum de imobiliare, importuri și divertisment, crește din industrializare si internaționalizare, fabrici, uzine și combinate de mâncare, chimie, energie și apărare, cât vezi cu ochii.

De fiecare dată cand scriam un comentariu luam, chiar de la ”mediul de afaceri”, capete în gură, lovituri în zona inghinală, pumnale în spate și, da, ”frigidere de carne”, vorba lui Dominic Fritz. Nu am nici o îndoială că o parte dintre inspecțiile, auditurile și controalele din ultima perioadă, multe, cu care sunt hărțuit, sunt trimis tocmai de ”mediul de afaceri”.

Știi cât îi pasă ”mediului de afaceri” de macroeconomie? Pai, Valentin Lazea, uită-te la ultima inițiativă, aia cu participarea la profit a angajaților – ESOP de Dâmbovița, absolut hilar! Dacă este aprobată, toți o vor aplica creativ, reducând la miniumul pe economie salariile angajaților dându-le apoi diferența ca participare la profit,  fără a mai plăti CAS și CASS. Pică și mai rău încasările la pensii și sănătate.

Dar, Valentin Lazea, putem purta o conversație mai lungă dacă a arunca vina doar pe ”mediul de afaceri” este soluția optimă pentru a opri căderea în ”junk”. Când o să cădem în ”junk”, ”mediul de afaceri” va veni optimist cu clișeul ”există o oportunitate în orice criză” și va mai scorni o găselniță de genul ESOP de Dâmbovița.

Avem nevoie de lideri competenți și curajoși care să se implice în guvernare, Valentin Lazea. Pentru că altfel rămânem acolo unde îmi spunea acum doi ani un politician că suntem: “Boss, dacă tu nu vii, ăla nu se bagă, ălălalt nu vrea, lui altul îi e frică, atunci cu cine să guvernăm țara?”.

______

Comentariu de Dragoș Damian, director general Terapia Cluj și director executiv PRIMER (Patronatul Producătorilor Industriali de Medicamente din România

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .