Acasă Actualitate Tânărul din București care şi-a înjunghiat tatăl şi a atacat poliţiştii a...

Tânărul din București care şi-a înjunghiat tatăl şi a atacat poliţiştii a ajuns după gratii

0



Tânărul de 22 de ani din Bucureşti care i-a înjunghiat tatăl în sectorul 2 din Bucureşti şi a atacat poliţiştii a fost reţinut. Agenţii au făcut uz de armă după ce au fost atacaţi cu cuţitul de tânărul care era extrem de agitat, iar Poliţia Capitalei anunţă că face verificări pentru a stabili toate detaliile intervenţiei şi dacă au fost respectate procedurile.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti a anunţat, marţi seară, că a fost reţinut bărbatul implicat în incidentul din sectorul 2. Acesta este acuzat de tentativă de omor faţă de tatăl său.

Între timp, Poliţia Capitalei a transmis noi informaţii cu privire la intervenţia de la faţa locului.

„Precizarea transmisă iniţial a fost formulată pe baza imaginilor disponibile la acel moment, coroborate cu datele rezultate din verificările operative efectuate de îndată după intervenţie, inclusiv cu aspectele comunicate de poliţistul implicat. Ulterior, în contextul apariţiei unor noi secvenţe video şi pentru eliminarea oricărui dubiu cu privire la obiectul care poate fi observat căzând pe sol în timpul intervenţiei, conducerea Poliţiei Capitalei a dispus efectuarea unor verificări interne prin structura de specialitate competentă”, a mai transmis Poliţia via News.

Imaginile la care fac referire poliţiştii arată că tânărul atacă un poliţist, având asupra sa un cuţit.

„Aceste verificări au ca scop stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care s-au desfăşurat acţiunile poliţiştilor, inclusiv identificarea exactă a obiectului surprins în imagini şi modul în care acesta a ajuns pe sol. La finalizarea verificărilor, concluziile vor fi comunicate public, cu respectarea principiilor transparenţei instituţionale şi ale informării corecte a opiniei publice”, a mai transmis Poliţia Capitalei.

Instituţia menţionează că intervenţia s-a desfăşurat într-un context operativ dinamic şi cu un grad ridicat de risc, generat de comportamentul violent al unui bărbat, înarmat cu un cuţit, şi care ignora somaţiile poliţiştilor şi reprezenta o ameninţare reală, atât pentru persoanele aflate în zonă, cât şi pentru forţele de ordine.

„Prioritatea poliţiştilor a fost protejarea vieţii şi integrităţii persoanelor implicate, salvarea victimei şi înlăturarea stării de pericol iminent. Intervenţia a condus la imobilizarea agresorului şi la gestionarea unei situaţii, care putea avea consecinţe deosebit de grave. În situaţia în care verificările vor evidenţia existenţa unor încălcări ale normelor legale, procedurale sau disciplinare, vor fi dispuse măsurile care se impun, conform competenţelor şi prevederilor legale în vigoare”, a mai transmis Poliţia Capitalei.

Poliţiştii au făcut uz de armă marţi dimineaţă, pe o stradă din Sectorul 2 al Capitalei, după ce au fost atacaţi cu cuţitul de un bărbat. Ei fuseseră solicitaţi de tatăl bărbatului, care a reclamat că acesta l-a înjunghiat.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.