Câteva mii de persoane s-au adunat duminică în faţa sediului postului public de televiziune din Praga pentru un miting de solidaritate, au relatat agenţia de ştiri CTK şi mass-media cehe, informează luni dpa, potrivit Agerpres.
Protestatarii au manifestat împotriva planurilor guvernamentale de teamă că acestea ar putea face ca posturile publice de radio şi televiziune să devină mai dependente politic.
Guvernul condus de premierul populist de dreapta Andrej Babis a decis în urmă cu câteva zile să elimine taxele de licenţă pentru radio şi televiziune.
În schimb, potrivit planurilor guvernamentale, posturile publice de radiodifuziune ar urma să fie finanţate direct de la bugetul de stat începând de anul viitor şi, de asemenea, să primească mai puţini bani decât înainte.
Babis declarase anterior că există suficient potenţial de a face economii la radiodifuzori şi a promis că nu va exista nicio interferenţă politică.
Marşul a fost convocat de mişcarea civică „Un milion de momente pentru democraţie”, care organizase deja proteste similare în toate oraşele mari din Cehia în luna mai.
Organizatorii şi vorbitorii de la marş au avertizat că radiodifuzorii riscă să fie transformaţi în tribune pentru guvern.
„O societate liberă are nevoie de media liberă”, este mesajul ce putea fi citit pe bannere şi scandat la protest.
Participanţii i-au cerut ministrului culturii Oto Klempis din partidul populist de dreapta Motoriştii să retragă planurile guvernului şi să îşi dea demisia.
Angajaţii televiziunii publice au desfăşurat bannere pe clădirea postului de televiziune cu mesajul „Mulţumim!” pentru demonstranţi.
Angajaţii posturilor publice de radio şi televiziune au anunţat o grevă pentru luni.
Din decembrie, Cehia este guvernată de o coaliţie compusă din partidul populist de dreapta ANO al lui Babis, partidul de extremă dreapta Libertate şi Democraţie Directă (SPD) şi partidul Motoriştii.






