Acasă Actualitate VIDEO Una dintre cele mai vechi biserici din Timișoara a luat foc,...

VIDEO Una dintre cele mai vechi biserici din Timișoara a luat foc, după Sfânta Liturghie

0



Pompierii intervin duminică pentru a stinge un incendiu izbucnit în altarul unei biserici din Timișoara. ISU Timiș anunță că nu sunt persoane rănite.

Potrivit ISU Timis, incendiul a fost anunțat în jurul orei 14:00. Incendiul s-a produs la un lacaș de cult situat pe strada Andrei Saguna din Timișoara.

La sosirea echipajelor la locul incendiului s-a constatat că flăcările se manifestau în interiorul altarului bisericesc.

Un fum gros care ieșea, duminică după prânz, pe ușa bisericii Sf. Ilie, de pe str. Andrei Șaguna, le-a atras atenția locuitorilor din zonă. Începuse să sune și alarma, iar mașinile de pompieri au apărut foarte repede.

„Incendiul a fost lichidat. A ars un dulap cu cărți și materiale textile”, potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Timiș. Urmează să fie stabilită cauza producerii incendiului.

Biserica Sf. Ilie a fost construită în perioada 1912 – 1913, în locul unui alt lăcaș de cult. În 2016 i-a fost renovată fațada, iar ulterior s-a lucrat la refacerea picturii din interior.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .