Acasă Sport VIDEO Turul Franței. Vingegaard şi Yates au fost opriţi de poliţişti joi,...

VIDEO Turul Franței. Vingegaard şi Yates au fost opriţi de poliţişti joi, la finalul etapei a 18-a

0



Jonas Vingegaard şi Adam Yates, alături de alţi ciclişti de top, au fost opriţi de poliţişti joi, la finalul etapei a 18-a, în timp ce se îndreptau către aliportul din Courchevel.

Numărul foarte mare de spectatori care s-au adunat joi de-a lungul coborârii de la Col de la Loze a dat de furcă poliţiştilor ce trebuiau să asigure ordinea, dar şi securitatea sportivilor implicaţi în Tur. Sporindu-şi vigilenţa în condiţiile date, poliţiştii aflaţi la faţa locului i-au oprit printre alţii chiar pe primii clasaţi din etapa a 18-a, obligându-I să coboare de pe biciclete şi refuzându-le accesul spre altiportul de la Courchevel. Printre cicliştii opriţi s-au numărat Jonas Vingegaard şi Adam Yates, care au încercat să parlamenteze cu agenţii respectivi.

„Au fost extrem de agresivi. Era cât pe ce să mă doboare. Apoi nu ne-au mai lăsat pe mine şi pe Adam Yates să continuăm să pedalăm. Am ajuns să ne certăm cu ei. După cinci minute, ne-au permis în sfârşit să coborâm”, a declarat danezul Vingegaard vineri, la TV2 Sport.

Adam Yates a confirmat comentariile lui Vingegaard: „În fiecare zi, la munte, coborâm după etapă şi, în mod normal, nu sunt probleme, dar ieri (joi) poliţiştii au fost puţin agresivi. Nu prea mai sunt multe de spus. Poate a existat o mică neînţelegere cu poliţia, dar, de fapt, nu a fost nimic”, a spus Yates.

Întâmplarea ridică însă semne de întrebare, potrivit lui Richard Plugge, managerul Visa-Lease a Bike. „Mi-a plăcut foarte mult atmosfera din trecători astăzi (joi), a fost o adevărată sărbătoare populară. Dar evacuarea echipelor în vale trebuie să fie mai bine organizată”, a fost de părere Plugge, scrie news.ro.



LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .