Jucătoarea americană de tenis Madison Keys, cap de serie numărul 19 şi locul 14 WTA, a produs surpriza la Australian Open, după ce a câştigat finala cu liderul WTA Arina Sabalenka, scor 6-3, 2-6, 7-5, informează News.ro.
MADISON KEYS IS A GRAND SLAM CHAMPION pic.twitter.com/so2u88qXZw
— Tennis GIFs???????? (tip jar????????) (@tennis_gifs) January 25, 2025
Keys s-a impus după două ore şi două minute de joc.
Sportiva americană a obţinut al zecelea titlu al carierei, iar luni va urca pe locul 7 în clasamentul WTA.
Primul titlu de grand slam din carieră
În vârstă de 29 de ani, Keys a mai jucat o finală de grand slam, la US Open, în 2017, când a fost învinsă de Sloane Stephens.
În turul doi la Melbourne, Madison Keys a trecut de Gabriela Ruse.
După ce a învins-o pe Iga Swiatek, numărul 2 mondial, în semifinale, Keys a devenit prima jucătoare care învinge numărul 1 şi numărul 2 mondial într-un turneu de grand slam de la Svetlana Kuznetsova la Roland Garros în 2009 şi prima la Australian Open de la Serena Williams în 2005.
Câştigătoarea finalei a obţinut 2.000 de puncte şi 3.500.000 de dolari australieni, iar învinsa 1.3000 de puncte şi 1.900.000 de dolari australieni.







This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .