Acasă Actualitate VIDEO Ministrul Energiei anunță finalizarea unui proiect pentru valorificarea gazului din Marea...

VIDEO Ministrul Energiei anunță finalizarea unui proiect pentru valorificarea gazului din Marea Neagră: 'Gazoductul Tuzla-Podișor a fost finalizat!'

0



Ministrul Energiei Bogdan Ivan a anunțat joi finalizarea lucrărilor la gazoductul Tuzla-Podișor, care ar urma să preia gazele din Neptun Deep.

„Gazoductul Tuzla-Podișor a fost finalizat! Un proiect esențial pentru valorificarea gazului din Marea Neagră și consolidarea securității energetice a României”, a transmis joi pe Facebook Bogdan Ivan.

Conform acestuia, este vorba de 308 km de conductă gata să preia gazele din Neptun Deep. Capacitatea gazoductului este de peste 8 miliarde mc/an.

„Infrastructură finalizată în termen, pregătită pentru integrare în sistemul național de transport. Este un pas strategic care ne aduce mai aproape de obiectivul major: independență energetică reală, cu resurse proprii, în beneficiul economiei naționale și al cetățenilor”, a adăugat ministrul Energiei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .