Acasă Sport VIDEO Kylian Mbappe, după ce a stat aproape două ore în vestiar:...

VIDEO Kylian Mbappe, după ce a stat aproape două ore în vestiar: 'A fost foarte dificil'

0


Meciul Franța și Irak a fost întrerupt două ore din cauza cauza condițiilor meteorologice severe care au afectat orașul Philadelphia. Kylian Mbappe a declarat după meci că a fost extrem de greu pentru jucători să stea în vestiare o perioadă atât de lungă.

Vicecampioană mondială en-titre, s-a calificat în 16-imi la Cupa Mondială, după ce a învins selecţionata Irakului, scor 3-0, într-un meci disputat în grupa I, la Philadelphia.

Meciul Franța – Irak, întrerupt două ore

După prima repriză, încheiată cu Franța în avantaj, scor 1-0, grație golului înscris de Kylian Mbappe, organizatorii au suspendat temporar meciul.

Jucătorii au fost trimiși la vestiare, iar spectatorii au fost evacuați din tribunele stadionului Lincoln Financial Field.

Decizia a fost luată în baza unui protocol strict aplicat în Statele Unite. Acesta prevede întreruperea unui eveniment sportiv pentru cel puțin 30 de minute dacă este detectat un fulger pe o rază de aproximativ 13 kilometri față de stadion. Apoi, a fost emis un al doilea avertisment de vreme severă. Astfel, meciul a fost întrerupt aproape 2 ore.

Kylian Mbappe: „A fost foarte dificil”

„A fost o noapte foarte lungă. Am petrecut mult timp aici. A fost foarte dificil, deoarece trebuia să rămânem concentrați și atenți. Să stai două ore în vestiar necesită un efort mare, însă jucătorii și staff-ul tehnic au făcut o treabă excelentă.

Ulterior, ne-am îndeplinit misiunea și suntem foarte mulțumiți de modul în care am jucat. Per ansamblu, a fost o noapte grozavă. Vom vedea ce mai putem pune la punct în zilele următoare”, a mai spus căpitanul Franței.

Kylian Mbappe franța irak

La revenirea pe teren, francezul le-a dat indicații celor care veniseră să curețe terenul.

Despre duelul cu Messi

Kylian Mbappe a ajuns la 4 goluri la aceasta ediție a Campionatului Mondial. A înscris de două ori în meciul de început, 3-1 cu Senegal, a făcut-o de două ori și în această noapte, la 3-0 cu Irak. După meci, francezul a fost întrebat despre „duelul” cu Messi, care are 5 reușite și care a devenit cel mai bun marcator din istoria CM.

„Nu mă gândesc la asta, nu este nicio dramă. Leo a marcat mereu goluri, marchează și va marca întotdeauna. Nu mă uit la ceea ce face el, pentru că, dacă aș face-o, ar trebui să dau și mai mult.

Mă concentrez doar pe echipa mea. Când marchezi goluri, te apropii de acel nivel, dar repet: pentru mine este mai important să mă concentrez pe evoluția noastră.

Nu știu dacă voi fi golgheter, nu mă gândesc la asta. Pentru mine, cel mai important este să avem o echipă bună, pentru a avea încredere în atuurile noastre. Am marcat mereu goluri la Cupa Mondială, nu este ceva de care trebuie să-mi fac griji.

Înainte de toate, vreau să progresăm ca echipă, deoarece vom fi puși la încercare dacă vrem să mergem până la capăt”, spune căpitanul Franței.

„Am făcut tot ce am putut la Real Madrid”

Mbappe a vorbit și despre forma sa.

„Am făcut tot ce am putut la Real Madrid, dar toată lumea știe că am avut o accidentare serioasă. Apoi mi-am revenit, am reintrat treptat în formă și m-am întors la același nivel din punct de vedere fizic și mental, încercând să ajung aici în condiții bune. Însă acesta este doar începutul și știm că avem încă multe lucruri de îmbunătățit”, spune Mbappe.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.