La Catedrala Arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța, Sfânta Liturghie a fost oficiată duminică de Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.
În cuvântul de învățătură, ierarhul a vorbit despre Pilda semănătorului, subliniind că Dumnezeu a adus sămânța pentru toți oamenii, dorind mântuirea întregii lumi:
„Dumnezeu a adus sămânța pentru toți, ca toți oamenii să se mântuiască. Doar a patra parte din sămânță a căzut în pământul cel bun — la oamenii care așteptau să primească Cuvântul lui Dumnezeu. Aceștia s-au bucurat de venirea Cuvântului, L-au ascultat și au adus roadă prin multă răbdare. S-au temut să-L contrazică pe Dumnezeu, L-au primit, L-au iubit, L-au ascultat, I-au mulțumit și, iată, au adus rod. A patra parte dintre oameni au rodit. Dumnezeu voiește ca toți oamenii să se mântuiască, de aceea a adus sămânța pentru toți, dar numai a patra parte o primește și aduce rod întru răbdare.”
La finalul slujbei, credincioșii care au participat la Sfânta Liturghie s-au putut închina la fragmente din moaștele mai multor sfinți, aflate în patrimoniul Catedralei Arhiepiscopale din Constanța.







This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .