Acasă Cultură VIDEO ÎPS Teodosie a slujit la Mănăstirea Strunga: 'Noi toți am căzut...

VIDEO ÎPS Teodosie a slujit la Mănăstirea Strunga: 'Noi toți am căzut între tâlhari, pentru că tâlharii sunt diavolii'

0



Obștea Mănăstirii Strunga din județul Constanța a primit, duminică, binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului. Ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica mare a așezământului monahal, cu hramul „Buna Vestire”, și a explicat Evanghelia zilei.

”Tălmăcind pe scurt această pildă, trebuie s-o înțelegem întocmai. Oare cine este omul care a căzut între tâlhari? Noi toți am căzut între tâlhari, pentru că tâlharii sunt diavolii. Cine n-a căzut sub influența diavolilor, în păcat? Și păcatul ne-a rănit, și abia sufletul nostru se chinuie să mai rostească câteva cuvinte despre Dumnezeu. Legea veche n-avea cum să îndrepteze pe om, că legea veche pregătea pe cea nouă. De aceea, preotul legii vechi n-a avut ce să facă celui rănit, nici levitul. Samarineanul cine este? Însuși Mântuitorul Hristos. El a venit și, văzându-ne pe toți – că de aceea a coborât din cer, din milă față de noi, că ne-a văzut cât de nepăstuiți suntem – a coborât din cer și ne-a adus vin și untdelemn peste rănile noastre. Vinul reprezintă sângele Său, pe care L-a vărsat pentru viața noastră, că S-a lăsat prins și răstignit pe Cruce, untdelemnul este darul Sfântului Duh pe care îl primim la Taina Sfântului Maslu.”, a spus ÎPS Teodosie.

Schitul Strunga a fost înființat în anul 2004.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .