Acasă Cultură VIDEO ÎPS Teodosie a slujit la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului și Sfinții...

VIDEO ÎPS Teodosie a slujit la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului și Sfinții Ierarhi Nicolae și Bretanion”, din localitatea 23 August

0



Credincioșii veniți astăzi la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului și Sfinții Ierarhi Nicolae și Bretanion”, de lângă localitatea constănțeană 23 August, au primit binecuvântare arhierească.

La o zi după sărbătoarea hramului de iarnă, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.

Ierarhul și-a exprimat bucuria de a fi prezent în așezământul monahal ocrotit de Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei:

„Am venit cu mare bucurie în această biserică atât de frumoasă și de primitoare, ca să prelungim și pomenirea Sfântului Ierarh Nicolae, ocrotitor al acestui sfânt lăcaș.

Sfânta Evanghelie a duminicii ne aduce o pagină plină de înțelepciune, despre minunea făcută de Mântuitorul într-o sinagogă și dialogurile pe care le-a avut cu mai-marii sinagogii și cu toți cei ce se aflau acolo.

După obiceiul Său, Mântuitorul venea în sinagogă. Și iată, între cei ce se aflau acolo, a văzut o femeie rău chinuită, care stătea numai cu capul în jos, căci nu putea să se ridice. Și, fiindu-I milă — că din mila față de noi a coborât din cer Fiul lui Dumnezeu, Care S-a făcut om — iată, a văzut-o și a chemat-o la Sine pe acea femeie gârbovă.

A binecuvântat-o punându-Și mâinile peste ea și a zis:

„Femeie, ești dezlegată de neputința ta.”, a spus, în predică, ÎPS Teodosie.

Ieri seară, Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a sfințit noua catapeteasmă a Bisericii „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” și „Sfânta Muceniță Filoteea” din localitatea Topraisar, județul Constanța.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .