Acasă Știri externe VIDEO Incident grav la sediul COP30: protestatarii înarmați cu bâte au spart...

VIDEO Incident grav la sediul COP30: protestatarii înarmați cu bâte au spart cordonul de securitate și au intrat în clădire

0



Protestatarii înarmaţi cu bâte au pătruns cu forţa, marţi, în sediul reuniunii COP30, unde s-au ciocnit cu agenţii de securitate la intrare, relatează Reuters, citat de news.ro.

Protestatarii s-au ciocnit cu forţele de securitate la intrarea în clădire, care a fost apoi baricadată cu mese.

Un martor Reuters a văzut un agent de securitate fiind transportat de urgenţă într-un scaun cu rotile, ţinându-se de burtă.

Protestatarii s-au dispersat la scurt timp după aceste ciocniri.

Aceştia făceau parte dintr-un grup de sute de persoane care au mărşăluit marţi către locul de desfăşurare a conferinţei climatice COP90 care este găzduită de oraşul Belem, din Amazon, potrivit unui alt martor Reuters.

Un alt agent de securitate a declarat pentru Reuters că a fost lovit în cap de o tobă aruncată de un protestatar. El avea o tăietură la frunte.



LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .