Acasă Știri externe Undă de șoc pe bursă după anunțul lui Trump: indici în scădere...

Undă de șoc pe bursă după anunțul lui Trump: indici în scădere la Paris, Frankfurt, Milano sau București

0



Principalele burse europene au deschis ședința de luni în scădere, după ce președintele american Donald Trump a amenințat că va impune tarife vamale împotriva mai multor țări europene care se opun dorinței sale de a anexa Groenlanda, relatează Rador Radio România.

Pierderi pe bursă

Bursele de la Paris, Frankfurt și Milano înregistrau pierderi de aproape 2%, iar prețurile aurului și argintului au urcat la noi maxime istorice.

Donald Trump a declarat că va impune un tarif suplimentar de 10% de la 1 februarie pentru mărfurile din Danemarca, Norvegia, Suedia, Franța, Germania, Olanda, Finlanda și Marea Britanie.

Amenințările liderului american au declanșat o rezistență puternică în Europa, unde oficialii discută acum despre cum să-l descurajeze pe Trump, elaborând în același timp potențiale contramăsuri.

Și Bursa de Valori București a deschis în scădere pe toți indicii ședința de luni; indicele principal BET, care arată evoluția celor mai lichide 20 de companii, înregistra o depreciere de 1,53%.

Riposta UE

Uniunea Europeană se pregătește să ia cele mai ferme măsuri împotriva Statelor Unite, inclusiv taxe vamale în valoare de 93 de miliarde de euro, pentru a-l opri pe liderul american Donald Trump de la încercările de a prelua controlul asupra Groenlandei, a comunicat publicația Politico, citând declarațiile unor diplomați și oficiali după întâlnirea convocată de urgență pe 18 ianuarie, la Bruxelles, a reprezentanților celor 27 de state membre ale comunității (subiectul pe larg, aici).

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .