Acasă Economie Turcia și Egiptul au bătut palma: vor să intensifice cooperarea în sectorul...

Turcia și Egiptul au bătut palma: vor să intensifice cooperarea în sectorul gazelor naturale

0



Turcia și Egiptul au convenit să intensifice cooperarea în sectorul gazelor naturale, a anunțat miercuri ministrul turc al Energiei și Resurselor Naturale, Alparslan Bayraktar, potrivit paturkey.com.

În timpul vizitei sale în SUA pentru CERAWeek 2025, o conferință globală majoră a energiei, Bayraktar s-a întâlnit cu ministrul egiptean al petrolului și resurselor minerale, Karim Badawi, pentru a discuta despre securitatea energetică regională și colaborarea .

„Am discutat despre consolidarea cooperării dintre cele două țări ale noastre în domeniile gazelor naturale și mineritului ”, a declarat Bayraktar pe X (fostul Twitter) , adăugând că ambele părți s-au angajat să- și concretizeze parteneriatul în sectorul gazelor naturale .

Extinderea parteneriatelor energetice globale

Pe lângă Egipt, Bayraktar a purtat discuții cu:

• Tengku Muhammad Taufik , CEO al Petronas din Malaezia

• Jeff Miller , CEO al Halliburton

• Anatol Feygin , Vicepreședinte și COO al Cheniere Energy

Întâlnirile s-au concentrat pe extinderea cooperării în sectorul energetic, semnalând intenția Turciei de a consolida parteneriatele energetice globale și de a spori securitatea energetică în regiune.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .