Iliman Ndiaye a marcat singurul gol, iar Senegal a învins Mali, care a jucat în 10, cu 1-0 vineri, calificându-se în semifinalele Cupei Africii Naţiunilor pentru a treia oară în ultimele patru turnee, scrie news.ro.
Ndiaye a marcat în minutul 27, profitând de o greşeală gravă a portarului pentru a aduce Senegalul în avantaj într-un sfert de finală tensionat împotriva vecinilor săi din Africa de Vest.
Mali a rămas cu 10 jucători în repriza a doua, după ce căpitanul Yves Bissouma a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben primit chiar înainte de pauză. El a primit primul cartonaş galben pentru un fault în minutul 25 şi a fost eliminat după un fault inutil asupra lui Idrissa Gana Gueye.
Senegalul va înfrunta acum câştigătoarea meciului de sâmbătă dintre Egipt şi campioana en titre, Coasta de Fildeş.







This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .