Acasă Știri externe Şefa misiunii diplomatice a SUA a ajuns în Venezuela, după ce a...

Şefa misiunii diplomatice a SUA a ajuns în Venezuela, după ce a fost la Bogota

0



Noua şefă a misiunii diplomatice a SUA în Venezuela, Laura Dogu, a sosit sâmbătă la Caracas, etapa în restabilirea relaţiilor între cele două ţări, la mai puţin de o lună după capturarea preşedintelui Nicolas Maduro de către armata americană, a indicat o sursă diplomatică pentru AFP.

Ea a sosit în jurul orei 15:00 (19:00GMT) venind de la Bogota, potrivit acestei surse, scrie agerpres.ro.

Numirea sa , în 22 ianuarie, în calitate de cea mai înaltă autoritate a unei reprezentanţe diplomatice după ambasador, marchează o cotitură în relaţiile între Washington şi Caracas, întrerupte din 2019.

Laura Dogu îl înlocuieşte pe John McNamara, care ocupa acest post aflându-se în Columbia de la 1 februarie 2025.

Preşedintele american Donald Trump a afirmat în repetate rânduri că „lucrează bine” cu preşedinta interimară Delcy Rodriguez.

Aceasta şi-a demonstrat cooperarea cu Washingtonul, anunţând o amnistie generală, o reformă a legii asupra petrolului şi o reformă judiciară, precum şi închiderea celebrei închisori politice Helicoid.

Cerând în continuare eliberarea lui Nicolas Maduro, ea pare să-şi fi consolidat puterea cu numiri şi epurări în armată şi în guvern.

„Suntem într-un proces de dialog, de lucru cu SUA, fără nicio teamă, pentru a înfrunta divergenţele, dificultăţile, cele mai sensibile şi mai puţin sensibile, pentru a le aborda pe calea diplomaţiei”, declarase miercuri Delcy Rodriguez.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .