Acasă Sport România U19 a pierdut în fața Poloniei cu 4 – 0 în...

România U19 a pierdut în fața Poloniei cu 4 – 0 în Grupa A2 a preliminariilor Campionatului European de fotbal feminin

0



Selecţionata României a fost învinsă de echipa Poloniei cu scorul de 4-0 (1-0), duminică, la Gniezno, în Grupa A2 a preliminariilor Campionatului European de fotbal feminin Under-19 din 2026, conform Agerpres.

Gazdele s-au impus prin golurile marcate de Oliwia Zwiazek (15), Oliwia Zgoda (49), Maja Zielinska (79) şi Malgorzata Rogus (90).

Selecţionerul Constantin Olariu a aliniat echipa Boglarka Balog – Andra Mihăescu (Bianca Corsei, 46), Alexandra Boboc, Sara Borţea, Violeta Bogoş – Anastasia Lionte (Nathalie Stoicescu, 62) – Boglarka Fulop (Carina Răducu, 80), Giulia Dumitru (căpitan), Dana Cioablă, Anastasia Radu (Maria Olah, 62) – Rania Kara Jouli (Alexia Niculescu, 80).

Grecia a învins Belgia cu 1-0, în celălalt meci al grupei.

Pe 15 aprilie, România va înfrunta Grecia (Sredzkie Centrum Sportu – Sroda Wielkopolska, ora 15:00).

Câştigătoarele grupelor din această a doua rundă preliminară se vor califica la turneul final din Bosnia-Herţegovina, programat între 27 iunie şi 10 iulie.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .