Acasă Sport România a fost învinsă de Polonia şi retrogradează în competiţia regională Europe/Africa...

România a fost învinsă de Polonia şi retrogradează în competiţia regională Europe/Africa Zone Group I

0



Echipa României a încheiat duminică play-off-ul Billie Jean King Cup pe locul al doilea în Grupa B, după ce a fost învinsă de Polonia Igăi Swiatek.

Deşi a obţinut o victorie categorică în urmă cu o zi împotriva Noii Zeelande (3-0), echipa, sub conducerea noului căpitan-nejucător Alexandra Dulgheru, a cedat în duelul decisiv pentru primul loc, cel care asigura calificarea, în faţa Poloniei, potrivit news.ro

Ruxandra Bertea a fost învinsă de Linda Klimovicova cu 6-2, 6-1, iar Iga Swiatek s-a impus în faţa Gabrielei Lee, scor 6-2, 6-0.

România va retrograda în competiţia regională Europe/Africa Zone Group I în aprilie 2026. Acolo, “Tricolorele” vor juca pentru o nouă şansă de promovare în play-off-ul BJK Cup din noiembrie 2026.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .