Membrii Sindicatului Funcționarilor Publici Parlamentari vor purta, în ziua învestirii guvernului Veștea, o banderolă albă ca formă de protest față de proiectul Legii salarizării unitare. Angajații din Parlament vor să atragă atenția asupra importanței activității pe care o depun, nemulțumiți de faptul că în spațiul public sunt prezentați în mod negativ.
Protest cu banderole albe la Parlament, în ziua învestirii Guvernului
”Membrii Sindicatului Funcționarilor Publici Parlamentari vor purta, în perioada următoare, o banderolă albă ca formă simbolică de protest față de modul în care este prezentată activitatea funcționarilor parlamentari în spațiul public și față de prevederile proiectului Legii salarizării unitare, care nu reflectă în mod adecvat responsabilitățile, complexitatea activității și regimul incompatibilităților aplicabil acestei categorii profesionale.
Prin acest gest, dorim să atragem atenția asupra necesității încetării campaniei de etichetare negativă a funcționarilor parlamentari. În ultimul timp, în discursul public au fost promovate generalizări și afirmații care afectează imaginea unei categorii profesionale ce contribuie, zi de zi, la buna funcționare a Parlamentului României și la desfășurarea procesului legislativ.
Funcționarii parlamentari sunt specialiști care asigură continuitatea instituțională, expertiza tehnică și juridică necesară activității parlamentare, desfășurându-și activitatea în condiții de neutralitate politică, cu respectarea unor obligații și incompatibilități specifice.
Înțelegem dificultățile economice și bugetare cu care se confruntă România și susținem măsurile responsabile care urmăresc stabilitatea financiară a statului. De asemenea, susținem valorile democratice și instituțiile fundamentale ale democrației românești.
Angajații din Parlament nu întrerup munca, dar vor să tragă un semnal de alarmă
Din respect pentru aceste valori și pentru cetățeni, ne vom îndeplini în continuare atribuțiile cu profesionalism și responsabilitate, inclusiv în contextul activităților parlamentare deosebit de importante din perioada următoare. Purtarea banderolei albe nu reprezintă un refuz al muncii, ci un apel la dialog, respect și evaluarea obiectivă a activității funcționarilor parlamentari.
Mesajul nostru este simplu:
‘Noi muncim, chiar dacă purtăm banderola albă.’
Solicităm factorilor de decizie și opiniei publice să privească dincolo de stereotipuri și să recunoască rolul esențial pe care funcționarii parlamentari îl au în funcționarea uneia dintre instituțiile fundamentale ale statului român.
Nu cerem privilegii. Cerem respect, echitate și recunoașterea muncii noastre.”, arată Sindicatul Funcționarilor Publici Parlamentari. 






