Acasă Sport Prima femeie care a arbitrat la Cupa Mondială și-a anunțat retragerea din...

Prima femeie care a arbitrat la Cupa Mondială și-a anunțat retragerea din arbitraj după 20 de ani de activitate

0



Stephanie Frappart, prima femeie care a condus la centru un meci din Cupa Mondială la fotbal, a anunţat vineri că se retrage din activitate, după două decenii de arbitraj, informează news.ro.

Anunţul făcut de Stephanie Frappart (42 de ani) coincide cu numirea sa în funcţia de şef al Comisiei Arbitrilor UEFA, confirmată oficial joi. „Aş dori să felicit cariera excepţională de arbitru a lui Stephanie Frappart. Pionieră în Franţa şi la nivel internaţional, ea şi-a lăsat amprenta asupra istoriei arbitrajului prin talentul, profesionalismul şi angajamentul său. De asemenea, a fost un ambasador exemplar pentru arbitrajul feminin francez, al cărui dinamism şi calitate sunt acum recunoscute pe scară largă”, a reacţionat Philippe Diallo, preşedintele Federaţiei Franceze de Fotbal (FFF).

Stephanie Frappart a fost prima femeie care a arbitrat în fotbalul profesionist, în Ligue 2 (august 2014), înainte de a face saltul în Ligue 1 câţiva ani mai târziu, pe 28 aprilie 2019, într-un meci Amiens – Strasbourg 0-0. În acelaşi an a arbitrat finala Cupei Mondiale Feminine, de la Lyon, unde Statele Unite au învins Olanda cu 2-0, iar câteva luni mai târziu a condus Supercupa UEFA, dintre FC Liverpool şi Chelsea.

A urmat Liga Naţiunilor în 2020, Liga Europa şi apoi Liga Campionilor înainte de premiul suprem: Cupa Mondială din 2022 din Qatar, acolol unde, la 1 dcembrie 2022, a devenit prima femeie care a arbitrat un meci la un turneu final al Cupei Mondiale, Germania – Costa Rica 4-2.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .