Acasă Economie Polonia înființează un Minister al Energiei separat și numește un nou ministru

Polonia înființează un Minister al Energiei separat și numește un nou ministru

0



Polonia a format un nou Consiliu de Miniștri și a înființat un Minister al Energiei independent. Noua instituție fuzionează funcțiile deținute anterior de Ministerul Climei și Mediului și de Ministerul Industriei. Prim-ministrul Donald Tusk l-a numit pe Miłosz Motyka la conducerea noului Minister al Energiei., scrie ceenergynews.com.

Dl. Motyka s-a născut pe 30 septembrie 1992. Deține o diplomă de master în inginerie de mediu de la Universitatea de Agricultură din Cracovia. Din 2017 până în 2023, a fost președinte al Forumului Tinerilor și este absolvent al Școlii de Lideri Politici.

Din 2019, este purtător de cuvânt și secretar al Consiliului Suprem al Partidului Popular Polonez. În 2024, a devenit membru al Adunării Voievodatului Małopolska, unde ocupă funcția de vicepreședinte al Comitetului pentru Protecția Mediului și Siguranță Publică.

În decembrie 2023, a fost numit subsecretar de stat la Ministerul Climei și Mediului, unde a fost responsabil pentru sursele de energie regenerabilă și sectorul energiei electrice.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .