Acasă Cultură Orchestra Filarmonicii George Enescu concertează în Polonia de Ziua Națională a României

Orchestra Filarmonicii George Enescu concertează în Polonia de Ziua Națională a României

0



Orchestra Filarmonicii George Enescu va susţine două concerte simfonice în Polonia, pe 30 noiembrie şi 1 decembrie, sub bagheta dirijorului său principal, Gabriel Bebeşelea, şi cu violoncelistul Jaemin Han ca solist.

Potrivit unui comunicat al Filarmonicii George Enescu transmis, vineri, AGERPRES, concertul care va avea loc pe 1 decembrie, de Ziua Naţională, va putea fi ascultat şi de melomanii din România la Radio România Muzical şi pe www.romania-muzical.ro, începând cu ora 20:30.

Cele două concerte au loc cu ocazia închiderii Sezonului Cultural România-Polonia 2024-2025 şi vor avea acelaşi program: Rapsodia Română nr. 1 de George Enescu, Simfonia concertantă în si minor pentru violoncel şi orchestră, op. 8 de George Enescu şi Simfonia nr. 6 în re major, op. 60 de Antonín Dvořák.

Primul concert, din 30 noiembrie, va avea loc la sediul Filarmonicii din Cracovia. Cel din 1 decembrie, din Sala Filarmonicii din Varşovia, va avea o triplă semnificaţie, marcând Ziua Naţională a României, închiderea Festivalului Eufonia, eveniment de primă importanţă în Polonia, şi închiderea Sezonului Cultural România-Polonia 2024-2025.

Este pentru prima oară în ultimii 20 de ani când un concert susţinut de o orchestră românească în străinătate este transmis în direct de Radio România Muzical pe canalele sale.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .