Acasă Știri externe Opoziția slovacă avertizează că premierul ar dori ieșirea țării din UE

Opoziția slovacă avertizează că premierul ar dori ieșirea țării din UE

0



Liderul opoziției slovace, Michal Simecka, l-a acuzat pe prim-ministrul Robert Fico că pregătește terenul pentru scoaterea țării din Uniunea Europeană. El a lansat, marți, o încercare de a demite guvernul naționalist de stânga printr-un vot de neîncredere, potrivit Reuters, conform Mediafax.

Fico a încercat să mențină relațiile cu Rusia în conflictul din Ucraina și a oprit ajutorul militar oficial acordat Kievului. El a criticat sancțiunile împotriva Rusiei și a accentuat ruptura cu Kievul după ce livrările de gaze rusești prin Ucraina s-au oprit, la sfârșitul anului 2024.

Fico, liderul partidului de stânga Smer-SSD, care a fost prim-ministru de patru ori, a declarat, de asemenea, că Slovacia trebuie să se pregătească pentru „toate situațiile de criză posibile” cu care UE s-ar putea confrunta pe termen scurt, sugerând chiar o destrămare a blocului.

„Acest lucru nu poate fi interpretat altfel decât (…) ca pe ceva ce am prevăzut: că guvernul Smer pregătește terenul pentru a scoate Slovacia din Uniunea Europeană”, a declarat Simecka, liderul partidului Slovacia Progresistă, în parlament. „Văd acest lucru ca pe o amenințare existențială la adresa intereselor noastre naționale”, a adăugat el.

Guvernul a emis un comunicat înaintea votului de neîncredere, în care a afirmat că își menține manifestul politic, declarând apartenența la UE ca fiind irevocabilă, dar rezervându-și dreptul la critici.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .