Acasă Sănătate O femeie a murit din cauza gripei. Este primul deces din sezonul...

O femeie a murit din cauza gripei. Este primul deces din sezonul 2024-2025

0



O femeie în vârstă de 64 de ani din județul Sibiu a devenit prima victimă a gripei din sezonul 2024-2025. Pacienta, care suferea și de alte afecțiuni medicale, nu era vaccinată antigripal și a fost confirmată cu virus gripal tip A prin testare RT-PCR.

Decesul a fost înregistrat în săptămâna 23-29 decembrie 2024, într-o perioadă în care autoritățile sanitare au anunțat 102 cazuri noi de gripă la nivel național.

Majoritatea cazurilor de gripă (40) au fost înregistrate la copii cu vârste între 5 și 14 ani.

Din totalul de 208 cazuri de gripă raportate de la începutul sezonului, doar 11 au fost confirmate prin RT-PCR.

În Sibiu, 22.839 de persoane s-au vaccinat antigripal, dintre care 22.147 au beneficiat de vaccin compensat sau gratuit.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .