Acasă Actualitate O femeie a ajuns la spital după ce i s-a făcut rău...

O femeie a ajuns la spital după ce i s-a făcut rău în staţia de autobuz din cauza căldurii

0



O femeie în vârstă de 75 de ani a ajuns, sâmbătă, la Unitatea de Primiri Urgenţe (UPU) a Spitalului „Sf. Spiridon” din Iaşi, după ce i s-a făcut rău într-o staţie de autobuz din cauza căldurii.

Coordonatorul UPU-SMURD Iaşi, dr. Diana Cimpoeşu, a declarat că femeia a leşinat din cauza căldurii, iar în cădere a suferit mai multe contuzii.

Un echipaj medical sosit la faţa locului a transportat-o la UPU pentru investigaţii medicale şi îngrijiri de specialitate.

Medicii recomandă să evitaţi, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare în intervalul orar 11:00 – 18:00. Dacă sunteţi nevoiţi să ieşiţi afară, purtaţi pălării de soare, haine lejere şi ample, din fibre naturale, de culori deschise. Dacă aveţi aer condiţionat, reglaţi aparatul astfel încât temperatura să fie cu 5 grade mai mică decât temperatura ambientală, spun specialiştii.

„Pe parcursul zilei faceţi duşuri călduţe, fără a vă şterge de apă. Beţi zilnic minim 2 litri de lichide, fără a aştepta să apară senzaţia de sete. În perioadele de caniculă se recomandă consumul unui pahar de apă sau echivalentul acestuia la fiecare 15-20 minute. Nu consumaţi alcool deoarece acesta favorizează deshidratarea şi diminuează capacitatea de luptă a organismului împotriva căldurii. Evitaţi băuturile cu conţinut ridicat de cofeină (cafea, ceai verde sau negru, sucuri de tip cola) sau care au un conţinut ridicat de zahăr (sucuri răcoritoare carbogazoase) deoarece acestea sunt diuretice”, a transmis Direcţia de Sănătate Publică Iaşi.

De asemenea, specialiştii recomandă să consumaţi fructe şi legume proaspete (pepene roşu, pepene galben, prune, castraveţi, roşii) deoarece acestea conţin o cantitate mare de apă.

„O doză de iaurt produce aceeaşi hidratare ca şi un pahar cu apă. Evitaţi activităţile în exterior care necesită un consum mare de energie (sport, grădinărit)”, mai precizează DSP Iaşi via Agerpres.

O altă recomandare este să aveţi grijă de persoanele dependente de dvs, precum copiii, persoanele vârstnice, persoane cu dizabilităţi, oferindu-le în mod regulat lichide, chiar dacă nu vi le solicită.

„Păstraţi contactul permanent cu vecini, rude, cunoştinţe care sunt în vârstă sau cu dizabilităţi, interesându-vă de starea lor de sănătate”, arată sursa citată.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .