Acasă Sport Nu toți fotbaliștii de la Tottenham au fost răsplătiți pe podium. UEFA...

Nu toți fotbaliștii de la Tottenham au fost răsplătiți pe podium. UEFA clarifică circumstanțele.

0

Incidentul medalelor la ceremonia UEFA

Unii jucători de la Tottenham, care au triumfat în Liga Europa împotriva echipei Manchester United cu 1-0, nu au fost recompensați cu medalii în timpul ceremoniei de premiere din această seară, conform unui raport al news.ro.

Explicațiile UEFA

UEFA a menționat că incidentul a apărut deoarece un număr mai mare de jucători de la echipa londoneză s-au îndreptat către podiumul de premiere. Forul fotbalistic continental prevăzuse inițial 50 de medalii pentru jucători și personalul echipei, dar, pentru această finală, a informat cluburile că va oferi doar 30. Restul medaliilor vor fi livrate clubului câștigător în zilele următoare.

Consecințele pentru jucători

UEFA a explicat că „Spre marea noastră nemulțumire, nu am avut suficiente medalii disponibile pe scenă la ceremonia de decernare a trofeului, din cauza unei diferențe neașteptate în ceea ce privește numărul de jucători. Mai mulți membri ai echipei, inclusiv jucători accidentați, s-au prezentat la ceremonie decât era planificat”.

Înmânarea medaliilor către jucătorii cheie

Printre jucătorii care urmează să primească medaliile se numără căpitanul Heung-Min Son, Cristian Romero și Rodrigo Bentancur. Aceștia vor fi onorați cu medaliile lor în următoarea perioadă, conform deciziilor UEFA.

Jucători accidentați și medaliile lor

În contrast, jucătorul Radu Drăgușin a reușit să primească o medalie, deși se află în recuperare din cauza unei accidentări. Această situație a stârnit întrebări referitoare la criteriile de împărțire a medaliilor și la modul în care UEFA gestionează astfel de incidente în cadrul competițiilor internaționale.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .