Acasă Sport Navratilova și Davenport o apără pe Sorana Cîrstea în conflictul cu Osaka

Navratilova și Davenport o apără pe Sorana Cîrstea în conflictul cu Osaka

0



Sorana Cîrstea a fost eliminată de Naomi Osaka de la Openul Australian, scor 6-3, 4-6, 6-2. La final, româna i-a reproșat adversarei că a deranjat-o.

Time-out-ul medical sincronizat cu precizie de Osaka, în startul setului decisiv, dar și modul în care a strigat ‘come on’, între serviciile Soranei Cîrstea, sunt feluri prin care japoneza a reușit să-și enerveze adversara.

La finalul meciului, Cîrstea i-a atas atenția, iar Naomi Osaka a făcut o serie de remarci acide.

Fosta mare campioană, Martina Navratilova intervenit.

„Pot să înțeleg ce a spus după meci, sub intensitatea momentului. A fost surprinsă de reacția Soranei Cîrstea, în salutul de la fileu. Dar nu ai voie să vorbești cu voce tare, între serviciile adversarei. Cîrstea era pregătită să servească a doua oară, iar Osaka spune: ‘come on!’, iar asta nu e corect.

Nu cred că o face intenționat, nu cred că își dă seama, poți să spui ‘come on!’ cât vrei tu, dar trebuie să o ții în interior, nu verbaliza,” a fost prima intervenție a Martinei Navratilova

Nici Lindsay Davenport, triplă campioană de Grand Slam, nu a iertat-o pe japoneză.

„Osaka are 28 de ani, joacă tenis de mult timp. E ceva ce nu faci. Nu ar trebui să faci zgomot între servicii. Cîrstea a mustrat-o. Osaka a făcut asta și în meciul din primul tur, nimeni nu a spus nimic. Cu toții o știm pe Osaka, nu e un om rău, dar dacă va continua cu acest comportament… te poți încuraja lovindu-ți coapsa, dar nu poți să strigi între servicii. Sunt norme de etichetă în tenisul individual,” a declarat Lindsay Davenport pentru Tennis Channel.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .