Acasă Sănătate Naștere în ambulanță, la Giurgiu: O femeie a adus pe lume un...

Naștere în ambulanță, la Giurgiu: O femeie a adus pe lume un copil cu ajutorul paramedicilor SMURD

0



O femeie însărcinată din localitatea Clejani a născut într-o ambulanță SMURD, în timp ce era transportată la spital, a anunțat ISU Giurgiu într-o postare pe Facebook.

„Pentru echipajul SMURD Mihăilești o intervenție s-a transformat într-un caz care avea să rămână în amintirea tuturor. O femeie însărcinată, din localitatea Clejani, acuza dureri și urma să nască, fiind preluată de paramedici pentru a fi transportată la spital”, au transmis reprezentanții ISU Giurgiu.

Pe traseu, paramedicii au constatat că nașterea era iminentă și au oprit ambulanța pentru a acorda ajutor.

„Pe drumul către unitatea medicală, echipajul și-a dat seama că nașterea era iminentă. Paramedicii au oprit în Bolintin Vale pentru a putea ajuta mama, iar comandantul de echipaj a solicitat sprijin. Mămica, în vârstă de 33 de ani, a născut chiar în ambulanță, asistată cu profesionalism și calm de paramedicii SMURD”, a precizat ISU Giurgiu, conform Mediafax.

La caz a ajuns și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean.

„Împreună, salvatorii au acordat îngrijirile necesare mamei și nou-născutului, apoi i-au transportat în siguranță la spital”, a mai transmis instituția.

ISU Giurgiu a precizat că nou-născutul a primit numele Petru Mihai și este al cincilea copil al familiei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .