Acasă Politică Misterul intoxicației cu arsenic. Daniel Băluță rupe tăcerea: 'Am fost surprins, chiar...

Misterul intoxicației cu arsenic. Daniel Băluță rupe tăcerea: 'Am fost surprins, chiar șocat. Cel mai probabil a existat o expunere repetată'

0



Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a declarat duminică seară, la Antena3 CNN, că starea sa de sănătate s-a îmbunătățit, la aproape o lună după ce a anunțat public că ar fi fost expus la arsenic.

„Sunt mai bine și sunt convins că în următoarele luni o să fiu foarte bine. Am avut parte de sprijinul unor medici deosebiți și, împreună cu ei și cu cei dragi, am reușit să depășesc acest moment”, a afirmat Băluță.

Analizele medicale: niveluri peste limitele admise

În emisiune au fost prezentate rezultate ale analizelor medicale. Potrivit datelor citite în studio, nivelul de arsenic din sânge ar fi fost de 18,2 micrograme/litru, peste limita maximă admisă de 10 micrograme, iar cel din urină de 359 micrograme, față de un prag normal de 15 micrograme. De asemenea, a fost menționat un nivel de mercur în sânge de 14,5 micrograme, în condițiile în care limita admisă este de 5 micrograme.

Primarul a explicat că a ajuns să facă investigațiile medicale după ce a acuzat o stare de rău prelungită. „M-am simțit foarte rău o perioadă lungă de timp. Am avut și alte complicații despre care nu doresc să vorbesc”, a declarat el.

„A fost, cel mai probabil, o expunere repetată”

Daniel Băluță a spus că rezultatele l-au surprins și că nu exclude o expunere sistematică.

„Am fost surprins, chiar șocat. Cel mai probabil a existat o expunere repetată de acest tip. Unul dintre motivele pentru care am făcut public acest lucru a fost dorința de a-i opri pe cei care ar fi putut face așa ceva”, a precizat primarul.

Fără acuzații publice, deocamdată

Întrebat dacă știe cine i-ar fi putut face rău și dacă a sesizat autoritățile, Băluță a declarat că preferă să strângă mai întâi date concrete. „Având în vedere că lucrul acesta nu se prescrie, prefer să am extrem de multe informații înainte de a face acuzații. Nu este o glumă și trebuie să fii foarte atent pe cine arăți cu degetul. Nu este firesc să faci acuzații nesusținute”, a spus edilul.

La finalul intervenției, primarul Sectorului 4 a afirmat că episodul l-a determinat să-și reevalueze prioritățile. „M-a făcut să apreciez fiecare dimineață în care mă trezesc și fiecare lucru frumos care se întâmplă zi de zi. M-a făcut mai bun și mai tolerant”, a declarat Daniel Băluță.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .