Acasă Știri externe Ministrul rus al Culturii laudă cooperarea fără precedent cu Coreea de Nord

Ministrul rus al Culturii laudă cooperarea fără precedent cu Coreea de Nord

0



Ministrul rus al Culturii, Olga Lyubimova, a sosit sâmbătă în Coreea de Nord, alături de o delegație de 125 de artiști, și a lăudat cooperarea dintre Moscova și Phenian pentru că a atins „înălțimi fără precedent”, potrivit Reuters, citat de Mediafax.

Lyubimova a scris pe aplicația de mesagerie Telegram că o serie de concerte și conferințe vor avea loc în capitala nord-coreeană în zilele următoare. Printre cei din delegație s-au numărat artiști ai corului Pyatnitsky și ai trupei de dans Gzhel.

Ministrul a declarat că, datorită acordurilor încheiate între președintele rus Vladimir Putin și liderul nord-coreean Kim Jong Un, „cooperarea în domeniul cultural între țările noastre a atins cote fără precedent”.

De la începutul războiului din Ucraina, Moscova și Phenianul s-au apropiat, iar liderii celor două țări au semnat un pact de apărare reciprocă.

Coreea de Nord și Rusia au dezvăluit, de asemenea, desfășurarea de trupe nord-coreene și rolul jucat de acestea în ofensiva Moscovei de evacuare a trupelor ucrainene din regiunea Kursk.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .