Acasă Economie Ministerul Finanţelor a împrumutat luni peste 1,3 miliarde lei de la bănci

Ministerul Finanţelor a împrumutat luni peste 1,3 miliarde lei de la bănci

0



Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat, luni, 1,306 miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR), anunță AGERPRES.

Astfel, MF a atras 719,8 miliarde de lei printr-o emisiune cu o maturitate reziduală la 61 luni, la un randament mediu de 6,65% pe an. Valoarea nominală a emisiunii a fost de 700 de milioane de lei, iar băncile au subscris aproape 1,01 miliarde lei.

Marţi este programată o licitaţie suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 108 de milioane de lei la randamentul stabilit luni pentru obligaţiuni.

De asemenea, ministerul a atras 586,5 miliarde lei printr-o emisiune de obligaţiuni cu o maturitate reziduală la 124 de luni, la un randament mediu de 6,9% pe an. Valoarea emisiunii a fost de 500 de milioane lei, iar băncile au subscris 626,5 milioane de lei.

Marţi este programată o licitaţie suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 88 de milioane de lei la randamentul stabilit luni pentru obligaţiuni.

Ministerul Finanţelor (MF) a planificat, în luna iunie 2026, împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de 7,6 miliarde de lei, la care se poate adăuga 15% din valoarea nominală adjudecată la licitaţiile de referinţă, în cadrul sesiunilor suplimentare de oferte necompetitive organizate exclusiv pentru instrumentele de tip benchmark.

Suma de 7,6 miliarde lei prevăzută în prospectele de emisiune a certificatelor de trezorerie cu discont şi a obligaţiunilor de stat de tip benchmark este cu 3 miliarde lei mai mare faţă de cea care a fost programată în luna mai 2026, de 4,6 miliarde de lei, şi va fi destinată refinanţării şi rambursării anticipate a datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.