Acasă Sport Mi-am dorit de mult acest titlu, a spus Madison Keys după succesul...

Mi-am dorit de mult acest titlu, a spus Madison Keys după succesul de la Australian Open

0



Jucătoarea americană de tenis Madison Keys, care sâmbătă a triumfat la Australian Open, a declarat după finală că îşi dorea de multă vreme să cucerească un trofeu de Mare Şlem, scrie AFP.

„Mi-am dorit de foarte mult timp un astfel de trofeu. Nu ştiam însă dacă eram capabilă să îl obţin, dacă eram într-o astfel de poziţie. Mă bucur că în sfârşit am reuşit”, a spus Keys (29 ani), conform Agerpres.

Aşa cum se ştie, Madison Keys (14 WTA, favorită nr. 19) a câştigat sâmbătă trofeul la Australian Open după ce a învins-o în finală, în trei seturi, 6-3, 2-6, 7-5, pe belarusa Arina Sabalenka (1 WTA, principala favorită).

Keys (29 ani) s-a impus după o partidă de două ore şi 5 minute, în care a reuşit şase aşi, fără a face vreo dublă greşeală, belarusa, care era dublă deţinătoare a titlului, reuşind trei aşi şi comiţând cinci duble greşeli.

Madison Keys a obţinut astfel primul trofeu de Mare Şlem al carierei, după ce în 2017 a pierdut finala la US Open în faţa compatrioatei sale, Sloane Stephens.

Arina Sabalenka rămâne cu două trofee consecutive la Australian Open.

Sabalenka conduce acum cu 4-2 în întâlnirile directe cu Keys.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .