Acasă Știri externe Maia Sandu a avut o discuție telefonică cu Volodimir Zelenski: ‘Aderarea noastră...

Maia Sandu a avut o discuție telefonică cu Volodimir Zelenski: ‘Aderarea noastră va consolida unitatea și puterea Europei’

0

Discuția telefonică între Maia Sandu și Volodimir Zelenski

Maia Sandu, președintele Republicii Moldova, a avut o conversație telefonică joi cu Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei. Ea a declarat că Republica Moldova își reafirmă sprijinul ferm pentru Ucraina în lupta sa pentru pace, libertate și integrarea europeană.

Solidaritate regională și participarea la summit

Sandu a menționat că participarea sa la viitorul Summit Ucraina – Europa de Sud-Est evidențiază importanța consolidării solidarității regionale în contextul provocărilor actuale de securitate.

Sprijinul Moldovei pentru Ucraina

În cadrul dialogului cu Zelenski, președintele Moldovei a subliniat că asistența oferită de Republica Moldova se aliniază cu eforturile Ucrainei de a rezista invaziei rusești, protejând astfel și pacea în Moldova.

Reuniunea de la Tirana

Discuția telefonică a avut loc după întâlnirea dintre cei doi lideri pe 16 mai, la Tirana, în cadrul Summitului Comunității Politice Europene. Atunci, Sandu și Zelenski și-au reafirmat angajamentul față de o Europă unită și puternică.

Angajamentul Moldovei pentru un viitor european

Maia Sandu a declarat că atât Moldova, cât și Ucraina urmăresc un viitor european prosper, cooperând strâns pentru atingerea acestui deziderat. Ea a subliniat că acest parcurs comun va aduce beneficii semnificative pentru cetățenii celor două țări.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .