Acasă Știri externe Iranul neagă orice 'plan' de reluare a negocierilor nucleare cu Statele Unite,...

Iranul neagă orice 'plan' de reluare a negocierilor nucleare cu Statele Unite, în timp ce Trump a anunțat discuții pentru 'săptămâna viitoare'

0



Iranul a afirmat joi că nu există încă niciun „plan” pentru a relua negocierile privind programul său nuclear cu Statele Unite, după ce preşedintele american Donald Trump a anunţat discuţii pentru „săptămâna viitoare”, notează AFP, conform Agerpres.

„Speculaţiile despre reluarea negocierilor nu trebuie luate în serios. Aş dori să spun clar că nu s-a ajuns la niciun acord sau aranjament pentru a începe noi negocieri. Nu există încă niciun plan pentru a începe negocierile”, a declarat ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi, la televiziunea de stat.

Duminică, secretarul de stat american Marco Rubio a invitat Iranul să negocieze un acord nuclear care să excludă desfăşurarea unor activităţi de îmbogăţirea a uraniului în această ţară, în timp ce Teheranul a susţinut că atacul efectuat de SUA asupra instalaţiilor nucleare ale Iranului împiedică orice noi tratative cu Washingtonul.

„Vom discuta săptămâna viitoare cu Iranul, s-ar putea să semnăm un acord, nu ştiu”, a anunţat preşedintele american la încheierea summitului NATO de la Haga.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .