Echipe de medici de la Târgu Mureş şi Bucureşti au prelevat ficatul de la un pacient de 63 de ani aflat în moarte cerebrală. Intervenţia s-a derulat la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş.
Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş anunţă, luni, că prelevarea a avut loc duminică, de la un bărbat de 63 ani, internat în Secţia Clinică ATI.
Ficatul prelevat a fost trimis la Bucureşti, la Institutul Clinic Fundeni.
”Familia a fost de acord cu prelevarea, transformând astfel moartea unui om drag într-o şansă la viaţă pentru alţi oameni. Echipa Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş a fost formată din kdp. Dr. Mihai Morariu, coordonatorul regional Dr. Oana Pitea, Dr. Nyiri Emese, medic primar ATI, coordanator spital As. Dorin Boca, iar echipa de la Bucureşti a fost formată din Dr. Guenadiy Vatachki, medic chirurg şi directorul executiv al Agenţiei Naţionale de Transplant, şi Dr. Dragoş Drăghici”, au mai transmis reprezentanţii unităţii medicale.
Potrivit acestora, este a doua prelevare de organe din anul 2025 din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş.







This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .