Festivalul techno hardcore Defqon.1 din Ţările de Jos a fost anulat vineri din cauza caniculei, la puţin timp după emiterea unei alerte roşii de autorităţile olandeze ce vizează opt provincii ale ţării, informează AFP şi DPA, potrivit Agerpres.
„Este pentru prima dată când Ţările de Jos emit o alertă roşie din cauza temperaturilor ridicate. În colaborare cu autorităţile, suntem, aşadar, nevoiţi să anulăm zilele rămase din Defqon.1”, a anunţat organizatorul festivalului, Q-dance, pe site-ul său oficial.
Acest festival muzical, care a atras aproape 250.000 de spectatori în 2025 în locul său de desfăşurare, Biddinhuizen, din provincia Flevoland din centrul ţării, a început joi seară şi urma să dureze până duminică, 28 iunie.
„Suntem complet devastaţi de această veste”, au transmis reprezentanţii organizatorilor.
„La un moment dat, se ajunge la un punct de cotitură pentru ceea ce reprezintă siguranţa spectatorilor şi a angajaţilor”, a declarat Sander Bijlstra, directorul companiei Q-dance, pentru agenţia de presă ANP.
Potrivit Q-dance, zeci de mii de spectatori care sosiseră ieri sunt cazaţi în prezent la campingul sitului. Ei au fost rugaţi să plece, iar organizatorii se aşteaptă ca spectatorii să părăsească zona până vineri seară la ora locală 18:00.
Festivalul de muzică electronică Lago Lago din Stroombroek, în provincia Gelderland din centrul ţării, a ales să restricţioneze comerţul cu alcool cel puţin până la ora locală 18:00 din cauza căldurii şi va reevalua situaţia după ce va trece acel prag orar.
Institutul meteorologic din Ţările de Jos a emis pentru prima dată în istoria sa o alertă roşie de caniculă pentru ziua de vineri, precizând că temperaturile ar putea atinge local valoarea de 40 de grade Celsius şi a transmis avertizări cu privire la numeroasele pericole asociate cu această situaţie climatologică inedită.







This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .