Consilierul prezidențial Eugen Tomac susține că președintele Nicușor Dan nu a avut niciun rol în căderea Guvernului Bolojan și afirmă că, dimpotrivă, șeful statului a intervenit în repetate rânduri pentru a aplana conflictele din coaliție și pentru a împiedica destrămarea majorității. Potrivit acestuia, președintele a reușit de mai multe ori să evite o ruptură între partidele aflate la guvernare, însă, în cele din urmă, nu a mai putut împiedica deznodământul.
Tomac: Președintele a intervenit de fiecare dată când au apărut tensiuni
Întrebat dacă Nicușor Dan a făcut parte din planul de înlăturare a Guvernului Bolojan, Eugen Tomac a respins această ipoteză și a susținut că relațiile din interiorul coaliției au fost tensionate încă din toamna anului trecut.
„Nu, și o să vă explic de ce. Au existat foarte multe momente de tensiune în sânul coaliției începând din luna octombrie a anului trecut după alegerile din Capitală.
Relația între PSD și premierul Bolojan nu a fost o relație foarte caldă în interiorul coaliției, iar dacă guvernul a funcționat până la adoptarea bugetului cu atmosfera extrem de încărcată din interior este pentru că președintele de fiecare dată a intervenit și a cerut ca lucrurile să se calmeze”, a declarat Eugen Tomac, într-o intervenție la Digi24.
Despre relația dintre Nicușor Dan și Ilie Bolojan
Întrebat despre relația dintre președintele Nicușor Dan și premierul interimar Ilie Bolojan, Tomac a afirmat că șeful statului a respectat întotdeauna relația instituțională.
„Poate lucrurile ar fi funcționat mai bine dacă poate comunicarea ar fi fost mult mai strânsă, dar nu am toate aceste elemente pentru a dezvolta.
Pot să vă spun că din punct de vedere al relației între cele două instituții pe proiecte mari nu au existat diferențe”, a spus Tomac.
„Președintele României a intervenit și a prevenit o asemenea ruptură”
Întrebat dacă Nicușor Dan ar fi putut împiedica debarcarea Guvernul Bolojan, Eugen Tomac a susținut că președintele a făcut acest lucru de mai multe ori în trecut.
„Subliniez cât se poate de onest: președintele României a intervenit și a prevenit o asemenea ruptură de foarte multe ori”.
Întrebat de ce nu a reușit să oprească și moțiunea de cenzură care a dus la căderea Guvernului Bolojan, consilierul prezidențial a indicat responsabilitatea premierului în menținerea majorității parlamentare.
„Cred că era rolul premierului să aibă mult mai multă grijă de propria majoritate. Președintele a luat omul de la partidul plasat pe locul 3, l-a propus prim-ministru, a creat o majoritate solidă în Parlament, a intervenit chirurgical de fiecare dată când a fost nevoie pentru a menține funcțională această coaliție”.







This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .