Acasă Politică Elon Musk, comentariu la adresa lui Donald Trump, după disputa de la...

Elon Musk, comentariu la adresa lui Donald Trump, după disputa de la Casa Albă: 'E comandantul șef!'

0



Elon Musk a reacționat pe X după întâlnirea tensionată dintre Volodimir Zelenski si Donald Trump.

„Președintele Donald Trump e comandantul suprem” –  a scris acesta pe contul personal de X,  pe o notă de vădită susținere a președintelui american.

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a ajuns vineri la Casa Albă pentru o întrevedere cu liderul american, însă discuțiile au luat o turnură tensionată. Donald Trump și vicepreședintele JD Vance l-au criticat pentru atitudinea sa, acuzându-l de lipsă de recunoștință și avertizând că SUA ar putea renunța la sprijin dacă Ucraina nu ia măsuri pentru a negocia încheierea conflictului.

Zelenski a respins ferm aceste presiuni, subliniind că Rusia, sub conducerea lui Vladimir Putin, a încălcat în repetate rânduri angajamentele asumate. El a îndemnat administrația de la Washington să nu facă „niciun compromis cu un ucigaș”. În urma tensiunilor, conferința de presă programată după întâlnire a fost anulată, iar acordul privind resursele minerale ucrainene nu a mai fost semnat.



LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .