Acasă Sport Eduard Novak avertizează asupra consecințelor refuzului sportivilor ruși la competiția de la...

Eduard Novak avertizează asupra consecințelor refuzului sportivilor ruși la competiția de la Cluj

0



Eduard Novak, primul campion paralimpic din istoria României şi fost ministru, a notat, vineri, într-un mesaj postat în social media, că refuzul participării sportivilor ruşi la Cupa Mondială de Gimnastică de la Cluj riscă să creeze un precedent negativ pentru sportul românesc pe plan internaţional, scrie news.ro.

“Indiferent de sensibilitatea şi poziţionarea politică a României în contextul acestui conflict, atunci când o federaţie internaţională şi Comitetul Internaţional Olimpic permit participarea unor sportivi în condiţiile stabilite de regulamentele lor, ţara organizatoare are obligaţia de a respecta aceste reguli.

Dacă România, în calitate de organizator, refuză participarea unor sportivi eligibili conform regulamentelor internaţionale, acest lucru poate fi interpretat ca o încălcare a obligaţiilor asumate faţă de federaţiile internaţionale şi poate afecta credibilitatea noastră ca organizator de competiţii majore.

Sportul internaţional funcţionează pe baza unor reguli comune. Oricare ar fi opţiunile politice ale unui stat, dacă îşi doreşte să rămână un partener respectat în circuitul competiţiilor internaţionale, trebuie să respecte regulamentele federaţiilor internaţionale pe care a acceptat să le organizeze”, precizează Novak.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .