Acasă Sport După Formula 1, Liberty Media pune mâna și pe MotoGP

După Formula 1, Liberty Media pune mâna și pe MotoGP

0



Comisia Europeană a aprobat luni achiziţionarea MotoGP de către grupul american Liberty Media. Coroporaţia cu sediul în Colorado este deja proprietarul Formulei 1, informează news.ro.

Tranzacţia a fost anunţată luni, printr-un comunicat emis de cele două părţi. „Liberty Media Corporation a primit astăzi autorizaţia necondiţionată din partea Comisiei Europene pentru a finaliza achiziţia Dorna Sports, proprietarul drepturilor MotoGP”, se arată în comunicat, unde se mai specificâ faptul că tranzacţia va fi finalizată cel târziu pe 3 iulie 2025.

Liberty Media, o companie americană de mass-media, a achiziţionat Formula 1 în 2016. Achiziţia MotoGP a început în urmă cu puţin peste un an şi a fost supusă aprobării diferitelor autorităţi de reglementare.

„Suntem foarte încântaţi să ne extindem portofoliul în sectorul sportului şi divertismentului odată cu achiziţionarea campionatului MotoGP”, a comentat CEO-ul Liberty Media, Greg Maffei, în aprilie 2024.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .