Acasă Actualitate Doi turişti au cerut ajutor, după ce au ajuns într-o zonă cu...

Doi turişti au cerut ajutor, după ce au ajuns într-o zonă cu zăpadă foarte mare din Munţii Rodnei, nefiind echipaţi corespunzător pentru a petrece noaptea

0



Doi turişti au cerut ajutor, vineri seară, după ce au ajuns într-o zonă cu zăpadă foarte mare din Munţii Rodnei, nefiind echipaţi corespunzător pentru a petrece noaptea pe munte. Deplasarea către ei se face doar pe schiuri, posibilităţile de evacuare fiind reduse din cauza pericolului de declanşare a unei avalanşe, potrivit news.ro

Salvamont Maramureş intervine, vineri seară, în zona Pietrosul Rodnei, pentru recuperarea şi evacuarea a 2 persoane care în drumetia pe care au făcut-o au ajuns într-un loc cu zăpadă foarte mare, la aproximativ 1 km deasupra staţiei meteo şi solicită ajutorul salvamontiştilor.

”Spun ei, nu mai pot înainta şi nu au echipament pentru a petrece noaptea în munte. Din păcate turiştii nu s-au asigurat că pot duce la bun sfârşit tura şi locul în care au ajuns le da puţine posibilităţi de evacuare, una dintre ele fiind cu probleme – zona în care dacă cei doi ar coborî ar putea declanşa o avalanşă lucru care poate fi fatală în condiţile existente”, a transmis Salvamont Maramureş.

Echipa de prim răspuns a pornit spre coordonatele celor doi turişti.

”Deplasarea se face doar pe schiuri de tură datorită stratului de zăpadă care împiedică accesul auto”, a mai transmis sursa citată, precizând că timpul estimat în care salvatorii montani vor ajunge la cei doi turişti este de aproximativ 3 ore – 3 ore şi jumătate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .