Acasă Sport Diana Ion a câștigat medalia de argint la triplusalt la Europenele indoor

Diana Ion a câștigat medalia de argint la triplusalt la Europenele indoor

0



Diana Ion a cucerit medalia de argint în proba de triplusalt, vineri seara, la Campionatele Europene de atletism în sală de la Apeldoorn (Olanda). Românca a obținut cea mai importantă performanță a carierei cu 14,31 metri, aurul revenind atletei spaniole Ana Peleteiro-Compaore, cu 14,37 metri. Medalia de bronz a fost obținută de finlandeza Senni Salminen, cu 13,99 metri.

Diana Ion intrase în finalî cu a șaptea performanță din calificări, 13,88 metri.

Tot vineri, Alina Rotaru-Kottmann a ratat accederea în finala de la săritură în lungime, după ce s-a clasat pe locul 14 în calificări, cu o performanță de 6,29 metri.

Nici Răzvan Grecu nu a prins finala la triplusalt, încheind calificările pe locul 17, cu 15,66 m, potrivit Agerpres.

România participă cu șapte atleți la Europenele de la Apeldoorn: Alina Rotaru-Kottmann (sărituri), Andreea Taloș (triplusalt), Diana Ana Maria Ion (triplusalt), Maria Mihalache (60 m), Andrei Rareș Toader (greutate), Răzvan Cristian Grecu (triplusalt), Alin Ionuț Anton (60 m garduri).

La ultima ediție a Europenelor de sală, în 2023, la Istanbul, România a câștigat o medalie de argint prin Claudia Bobocea (1.500 m) și una de bronz prin Gabriel Bitan (lungime).

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .