Acasă Actualitate Denigrarea sistemului de justiție în 2025 – Un judecător din CSM prezintă...

Denigrarea sistemului de justiție în 2025 – Un judecător din CSM prezintă cronica unui an în care politicienii au dat atacul la puterea judecătorească

0



Judecătorul Alin Ene, membru al Consiliului Superior al Magistraturii, avertizează într-o analiză publicată pe Facebook asupra unei „campanii coordonate de denigrare” la adresa sistemului judiciar, desfășurată pe tot parcursul anului 2025.

Postarea, construită ca o prezentare cronoliogică, reconstituie pas cu pas escaladarea tensiunilor dintre politicieni, mass-media și instituțiile din sistemul judiciar. Magistratul arată că nu este vorba despre episoade izolate, ci despre „piese ale aceluiași mecanism” de decredibilizare a unei puteri a statului.

Sinteza dezinformărilor la adresa justiției în 2025:

Ianuarie – tema pensiilor “speciale” ale magistraților reapare puternic în spațiul public, pe fondul campaniei electorale;

Magistrații sunt așezați în centrul “vinovăției” pentru lipsa banilor/reformelor și pentru dificultățile economice la nivel național.

Februarie – se fixează clișeele numerice (pensie la 45–50 ani, sume mari și nereale prezentate ca medie a pensiei); contrast moral public – “magistrați vs restul populației “.

Martie – proiectele de lege intră pe agenda politică; narațiunea „justiția blochează reformele” se amplifică.

Aprilie – dezbaterile parlamentare și media exploatează tema pensiilor magistraților pentru polarizare socială.

Mai – CCR și ÎCCJ sunt prezentate tot mai des ca „obstacole” și „apărători ai privilegiilor”.

Iunie – explozie de talk-show-uri, meme-uri, editoriale; se consolidează eronat imaginea de „castă privilegiată” a magistraților;

Iulie – premierul și membri ai coaliției de guvernare încep să reia cifre controversate și nereale;

CSM și asociațiile de magistrați vorbesc explicit despre „campanie de denigrare”.

August – mesajele se radicalizează, iar ICCJ și președinții de instanțe avertizează că sub pretextul reformei se deteriorează grav percepția publică asupra justiției.

SeptembrieCSM sesizează Parchetul pentru instigări la violență împotriva magistraților; semnalează public în mod repetat „campania de dezinformare” întreținută politic.

Octombrie – decizia CCR prin care proiectul de lege este declarat neconstituțional este prezentată ca „lovitură împotriva reformei”;

ICCJ vorbește de tentative de slăbire a independenței, în timp ce figuri publice acuză sistemul de justiție că „își apără privilegiile”.

Noiembrie – apogeul: ÎCCJ denunță o campanie coordonată de denigrare, CSM depune plângere penală împotriva vicepremierului, iar media/politicienii acuză încălcarea libertății de exprimare;

Este atins apogeul campaniei de delegitimare publică și demonizare a magistraților, culminând cu proteste și petiții publice împotriva conducerii sistemului judiciar”, notează Alin Ene.

Judecătorul concluzionează că toate aceste episoade reprezintă etapele unui mecanism de decredibilizare a puterii judecătorești, cu scopul de a o face mai ușor de controlat. „În joc nu sunt orgolii, ci însăși independența justiției”, avertizează Alin Ene, adăugând că miza privește întreaga societate. Magistratul încheie cu o întrebare deschisă: „De aici înainte, întrebarea nu mai este cine atacă, ci cine mai are curajul să apere.”

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .