Acasă Știri externe Demisie șoc în Olanda: Refuzul sancțiunilor contra Israelului zguduie guvernul

Demisie șoc în Olanda: Refuzul sancțiunilor contra Israelului zguduie guvernul

0



Ministrul olandez de externe, Caspar Veldkamp, a demisionat vineri, după ce nu a reuşit la ultima şedinţă de guvern să obţină impunerea de sancţiuni împotriva Israelului pentru războiul din Fâşia Gaza şi situaţia umanitară gravă a populaţiei palestiniene din această enclavă, relatează AFP.

„Constat că nu sunt în măsură să iau măsuri suplimentare semnificative” pentru a pune presiune asupra Israelului, a declarat ministrul Caspar Veldkamp după şedinţa de guvern, conform Agerpres.

El anunţase joi că doreşte să ia măsuri suplimentare împotriva Israelului, după ce luna trecută i-a declarat indezirabili în Ţările de Jos (Olanda) pe miniştrii israelieni de extremă dreapta Itamar Ben-Gvir şi Bezalel Smotrich.

De asemenea, Olanda s-a numărat printre cele 21 de ţări care au semnat joi o declaraţie comună în care au denunţat aprobarea de către Israel a unui proiect major de colonizare în Cisiordania drept o acţiune „inacceptabilă şi contrară dreptului internaţional”.

Ministrul olandez de externe a declarat că măsurile pe care le-a propus au fost „discutate serios”, dar au fost respinse de guvern.

Oricum demisionar după căderea pe 3 iunie a guvernului rămas interimar, Caspar Veldkamp a decis să se retragă de acum din executiv, motivând că nu mai are „suficientă încredere în capacitatea sa de a acţiona ca ministru de externe”.

ONU a declarat oficial vineri stare de foamete în Fâşia Gaza, după ce experţii organizaţiei au avertizat că aproximativ o jumătate de milion de oameni se află acolo într-o situaţie umanitară „catastrofală” în urma ofensivei militare israeliene.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .