Emil Boc a anunțat ieri că imnul Rusiei nu va fi intonat și nici drapelul arborat la competiția de la Cluj-Napoca, chiar dacă Federația Internațională a ridicat restricțiile. Rușii au reacționat imediat. Au cerut ca România să nu mai găzduiască competiții, iar în această dimineață au decis să se retragă. Federația Română se teme acum că va fi sancționată.
Gimnaștii ruși nu vin la Cluj
Echipa Rusiei de gimnastică ritmică a anunţat vineri decizia de a se retrage din competiţiile internaţionale programată în acest weekend în Romania. Rușii spun că au fost ameninţați de autorităţile locale că nu-şi va putea folosi imnul şi drapelul.
Restricții ridicate
Federaţia internaţională de gimnastică (World Gymnastics) a ridicat la finele luni mai restricţiile impuse ruşilor şi belaruşilor după debutul ofensive ruse în Ucraina, în 2022, permiţându-le astfel gimnaştilor din cele două ţări să-şi folosească imnul şi culorile naţionale.
Cu toate acestea, autorităţile din Cluj-Napoca, oraş care găzduieşte o etapă a Cupei Mondiale de gimnastică ritmică în perioada 26-28 iunie, au informat verbal echipa rusă că „drapelul rusesc nu va fi arborat… şi imnul naţional nu va fi intonat în cazul în care gimnastele ruse vor câştiga’, a precizat Federaţia Rusă de Gimnastică într-un comunicat.
Confruntată cu această ”încălcare gravă a regulilor competiţiei de către organizatori”, echipa rusă de gimnastică ritmică a decis să se „retragă din competiţie”, se arată în comunicat.
Cu toate acestea, „echipa rusă rămâne pregătită să participe la competiţii care îndeplinesc cerinţele World Gymnastics’, a subliniat aceasta.
Mesajul lui Emil Boc
Într-un videoclip postat miercuri pe Facebook, primarul oraşului Cluj-Napoca, Emil Boc, a declarat că a fost de acord să găzduiască această competiţie în oraşul său într-un moment în care gimnaştii ruşi se aflau încă sub efectul sancţiunilor internaţionale şi aveau voie să participe la astfel de evenimente doar ca sportivi ”neutri”.
Acest termen se referă la sportivii care au îndeplinit anumite condiţii, cum ar fi să nu fi susţinut activ ofensiva din Ucraina.
„Aş dori să fiu clar (…): imnul Rusiei nu va fi intonat şi drapelul Rusiei nu va fi folosit pentru a reprezenta sportivii acestei ţări”, a afirmat Boc, explicând că a dorit să-şi exprime dezacordul „faţă de simbolurile politice ale unui stat agresor”.
„O încălcare flagrantă a Cartei Olimpice”
Comitetul Olimpic Rus a numit joi această declaraţie „o încălcare flagrantă a Cartei Olimpice şi a principiului neutralităţii politice în sport”, anunţând într-un comunicat de presă că a „informat Comitetul Internaţional Olimpic despre acest incident”.
Înainte de gimnastică, judo-ul şi înotul votaseră, de asemenea, pentru reintegrarea completă a Rusiei şi Belarusului, în noiembrie, respectiv aprilie, aminteşte AFP.







This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .