Acasă Politică Cristoiu izbucnește după ce Bolojan a fost agreat ca premier: Normal ar...

Cristoiu izbucnește după ce Bolojan a fost agreat ca premier: Normal ar fi ca PSD să facă guvern cu AUR

0



Jurnalistul Ion Cristoiu critică dur negocierile pentru formarea unui nou guvern și spune că PSD și AUR ar trebui să guverneze împreună, având ambele un scor de peste 20%. Ilie Bolojan premier e un eșec al PSD, spune Cristoiu.

Pastila zilnică. Opinia lui Ion Cristoiu, scriitor și publicist.

Din țară aflu că deja s-a ajuns la o înțelegere între partidele pro-europene și vor avea loc consultări, deocamdată nu avem un anunț oficial, și va fi desemnat premier Ilie Bolojan în cadrul unei rotative, așa cum a fost între 2021-2024 și titlurile din presa tefelistă sunt: Ilie Bolojan a acceptat rotativa. Ce victorie a avut PSD că s-a ajuns la o rotativă a premierilor? Este o prostie.

Este un eșec catastrofal al PSD și o victorie a PNL și a sistemului. Hai să mă explic. La alegerile din 2020 rezultatele au fost acestea: PSD 28%, PNL pe locul 2 cu 25%, USR cu 15%. Între cele două partide, de stânga și de dreapta, era o diferență de 3%. În aceste condiții s-a format un guvern de dreapta, centru-dreapta cu UDMR și cu USR, care nu a rezistat și nu pentru că PSD, fiind o opoziție, nu știu ce, ar fi introdus moțiuni de cenzură. Nu, coaliția s-a destrămat pentru că la un moment dat USR și-a avut rolul de purcică, i-a făcut pulbere guvernarea PNL. Și atunci s-a ajuns la o formulă, un partid de stânga și un partid de dreapta au făcut un acord invocând stabilitatea, mă rog, deci a fost o chestiune, un acord de excepție și s-a introdus această rotativă, având în vedere că diferența dintre cele două partide era de doar 3% s-a zis împărțim funcția de premier, doi ani unu, doi ani unu. Și era un caz de excepție. Deci, încă o dată, o rotativă care exprima o realitate a alegerilor, dar și o presiune: trebuie neapărat să facem o guvernare în care dreapta conduce împreună cu stânga și se face așa un guvern de coaliție națională.

Acum, după alegerile din 2024, rezultatele sunt următoarele. PSD 22%, dacă adăugăm, că a mai obținut ceva parlamentari de la Șoșoacă, aproape 23%, AUR pe locul 2, 19%, PNL pe locul 3, cu 13%. Între primul clasat și PNL există o diferență de 9 puncte.

Normal ar fi ca PSD să facă guvern împreună cu AUR și cu încă ceva, nu știu, POT sau să zicem. Însă PSD a spus că-i guvern pro-european și ei nu fac cu AUR și atunci au făcut cu locul 3. Dar, de ce să fie rotativă? Pentru că după alegerile de la 1 decembrie, la sfârșitul lui decembrie, s-a format un guvern care nu era al rotativei. Un guvern normal, condus de PSD care câștigase alegerile și s-a apelat la o alianță, alături de PSD au venit în urma unor negocieri PNL, UDMR și minoritățile. Deci, în cazul de față, nu s-a pus problema alegerilor rotative. Și dacă nu s-a pus atunci, de ce să se pună acum, alegerile au fost anulate? Pentru că au fost alegeri prezidențiale și a câștigat Nicușor Dan.

Rezultă că a câștigat PNL? Nu, nu a câștigat PNL și nici USR că am înțeles că Nicușor Dan este independent. În aceste condiții nu văd de ce nu i s-ar fi dat puterea PSD-ului să continue acea guvernare. Coaliția a funcționat, PSD, PNL, UDMR și, nu știu, adăugai acum USR.

De când și de ce trebuie neapărat o rotativă? Și mai ales de ce rotativa este un mare succes al PSD? E un mare eșec. Și, cum să zic, cu chiu, cu vai, Bolojan a acceptat. Bolojan nu trebuia să fie premier. Că el reprezintă 13%.

În Germania a câștigat CDU și a făcut alianță cu cel de pe locul 3, tot social, dacă era, și nu s-a făcut rotativă. S-a făcut când cele două partide erau apropiate. Deci, contrar aparențelor, rotativa e un mare eșec al PSD care trebuia să fie suficient de puternic: Noi vrem să guvernăm noi, că noi am câștigat alegerile.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .